הילד שלכם סובל מהתפרצויות זעם- מה אפשר לעשות?

September 11 2023spiderus_admin

התקפי זעם אצל ילדים יבואו לידי ביטוי במגוון אופנים שונים: ישנם ילדים אשר יצעקו, ישנם ילדים אשר יבכו, ישנם ילדים אשר יזרקו חפצים או אפילו יכו את מי שמצוי סביבתם. בעוד שישנם ילדים אשר חווים התקפי זעם בתדירות נמוכה, ישנם כאלה אשר חווים זאת בתדירות גבוהה.

על אף שהתקפים מעין אלה בגיל מסוים נחשבים כחלק מההתפתחות התקינה של הילד שכן הם מהווים את הדרך שלו להביע מורת רוח, כעס ותסכול, הרי שישנם גילאים שבהם התפרצויות זעם בתדירות גבוהה תדרוש התערבות טיפולית כלשהי.

מהם הגורמים להתפרצויות זעם אצל ילדים?

ישנם גורמים שונים להתפרצויות זעם אצל ילדים וחשוב לדעת כי התקפי זעם תדירים אשר נמשכים פרק זמן ארוך מעל גיל 5, יהוו סימן כאמור שיש צורך לבחור עבור הילד טיפול מקצועי שיסייע לו כגון: טיפול בכעסים על ידי מטפל המוסמך בטיפול מסוג זה בילדים.

ילדים בגילאי גן חובה לרוב ידעו כבר להתמודד בצורה טובה יותר עם מצבים שבהם הם מתוסכלים או במצבים שבהם הם צריכים לפתור מצבים חברתיים מורכבים. על כן, ילד בגיל זה אשר איננו מצליח להתמודד עם התסכולים או עם מצבים מורכבים שונים ובשל כך יש לו התפרצויות כעס תדירות, גורם לעצמו, להוריו ולבני משפחתו לסבל והדבר מעיד כמובן כי קיימת בעיה כלשהי מתחת לפני השטח שיש צורך לטפל בה, בכדי להקל על הילד.

התקפי זעם אצל ילדים יכולים לנבוע בשל בדיקת גבולות, צורך בתשומת לב של ההורים שלהם או של החברה סביבם, צורך להרגיש שהם בעלי השפעה ועצמאיים וכן, חוסר היכולת שלהם להביא את התחושות והרגשות שלהם לידי ביטוי במילים, כפי שמבוגרים יכולים לעשות.

כיצד תסייעו לילד שלכם להתמודד עם התקפי זעם?

אם הילד שלכם סובל מהתפרצויות זעם באופן תדיר, כדאי מאוד שתבחרו עבורו טיפול מתאים. ניתן למצוא כיום מגוון רחב של טיפולים להתפרצויות זעם לרבות: טיפול פסיכולוגי תואם עבור ילדים, טיפול cbt  שהוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול רגשי שמתאים לעולמו של הילד ועוד. המטרה היא למעשה לסייע לילד להבין למה הוא מגיע למצבים של התפרצויות זעם וכיצד הוא יכול להתמודד עם התחושות והרגשות שמציפים אותו לפני ההתפרצות על מנת למנוע אותה.

כמובן שהטיפול חייב להיות מותאם לגיל הילד וכן, הוא צריך להתמקד בגורמים מתחת לפני השטח להתקפי הזעם.

הטיפול יכול לכלול גם שלב הדרכת הורים שבו ההורים יבינו מדוע הילד סובל מהתפרצויות זעם וכיצד עליהם לנהוג במצבים מעין אלה, על מנת לעזור לו. שלב הדרכת הורים כחלק מטיפול בהתפרצויות זעם הוא שלב חשוב ביותר שכן, להורים יש תפקיד חשוב בהתמודדות של הילד שלהם עם התפרצויות זעם והגורמים להם. על כן, חשוב מאוד שלא לדלג על שלב זה.

Share: