בואו נדבר על אסטמה של העור – מה זה בדיוק?

June 27 2023Oded B

אטופיק דרמטיטיס, המכונה בדרך כלל אקזמה של העור או אסטמה של העור ע”י רופאים בישראל ובעולם, היא מחלת עור כרונית. בעוד שישנם טיפולים שונים המאפשרים לטפל בתסמיני הבעיה ולהרגיע אותם, חשוב לדעת כיצד לטפל בבעיה ומה פחות מומלץ. ראשית, אנו נציין כי המאמר הבא אינו מוגש או מובא בתור חלופה ואלטרנטיבה ליעוץ רפואי.

מהי אטופיק דרמטיטיס ומה גורם למחלה?

מחלה זו מאופיינת בכתמי עור יבשים ומגרדים, אבל בחלק מהמקרים המחלה מתקלחת ומחריפה עד כדי אקזמה מוגלתית, מה שכמובן יצריך טיפול רפואי בהתאם. אין ספק, אסטמה של העור היא מחלה כרונית אשר יכולה להיות מאוד לא נוחה ומתסכלת, אבל מעבר לכך, היא גם יכולה להוביל לפגיעה אמיתית בעור הגוף. לעיתים אנשים לא מצליחים להשתלט על גרד בגוף בעקבות אטופיק דרמטיטיס, מה שעשוי להוביל להתפתחותן של צלקות על גבי עור הגוף במהלך תהליך ההגלדה.

אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור כרונית אשר ידועה גם בכינוי “אסטמה של העור”. אטופיק דרמטיטיס גורמת לכמה תסמינים שונים, כולל עור יבש ומגרד, כתמים אדומים על גבי עור הגוף ותחושת אי נוחות כללית עקב גרד עז. מצב זה בד”כ קשור לאלרגיות או אסטמה ונוטה להופיע במשפחות עם היסטוריה גנטית בהתאם, אבל לעיתים המחלה מופיעה גם ללא הסבר מובן לרפואה. כאשר המחלה מחמירה עקב אי טיפול בה או בעקבות גורמים סביבתיים שונים, עשויים להופיע גם קשקשים ואפילו זיהום הנובע עקב גירודים בלתי פוסקים.

טיפולים שונים באטופיק דרמטיטיס

כיום, יש טיפולים לא מעטים שיכולים לעזור לנהל את התסמינים של אטופיק דרמטיטיס, אם כי חלק מהאנשים עשויים שלא להגיב לחלק מהטיפולים. לכן, חשוב לבדוק כמה טיפולים לפני שמתייאשים מלטפל במחלה.

בפועל, הטיפולים הכי נפוצים במצב זה כוללים טיפולים תרופתיים וכן טיפולי משחות וקרמים שונים. אבל, וזה אבל חשוב מאוד, יש להקפיד להשתמש בתכשירים אשר מומלצים ספציפית לטיפול באטופיק דרמטיטיס. לא פעם, תכשירים שונים (הכוללים כימיקלים) יכולים לגרום להחמרה של הבעיה, זאת במקום לטפל בה. כמו כן, לעיתים נרשמים טיפולים כמו:

  • תרופות אשר מדכאות מבחינה חיסונית.
  • תרופות ביולוגיות שונות.
  • תרופות מבוססות על סטרואידים.

כיצד אורח החיים קשור לאטופיק דרמטיטיס?

אורח החיים בהחלט קשור ואפילו הולך יד ביד עם מחלת אטופיק דרמטיטיס. בתוך כך, רופאים במקרים רבים ממליצים על שינויים בתזונה ובחשיפה לגורמים סביבתיים שונים אשר עשויים להחמיר גירודים בגוף ואת המחלה באופן כללי.מלבד תזונה, חלק מהגורמים הסביבתיים אשר נקשרים להחמרת המחלה יכולים לכלול שימוש בבדים נעימים יותר, כמו גם טיפול בעזרת קומפרסים, מקלחות קצרות ועוד.

אם אתם מתמודדים עם הבעיה, מומלץ לנסות את הטיפולים הביתיים במקביל לקבלת ייעוץ רפואי. לבסוף, בכל מקרה שבו אתם רוכשים תכשירים לטיפול באטופיק דרמטיטיס, ודאו כי אותם תכשירים אינם כוללים בתוכם כימיקלים שעשויים להחריף את התלקחות המחלה. לא פעם, תכשירים לא מתאימים יכולים לגרום להחרפה חמורה במיוחד, היזהרו מכך. בהצלחה!

Share: